Pierwsze cztery kąty (dodano: 18 października 2015)

Decyzja o zakupie pierwszych czterech kątów jest jedną z ważniejszych, jakie podejmujemy w swoim życiu. Jednak wiąże się ona z szeregiem wątpliwości, pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, by nasza inwestycja nie okazała się chybionym wyborem.  W poniższym artykule odniesiemy się do wspomnianych kwestii.

Decydując się na zakup, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, jakim zapleczem finansowym dysponujemy i na co tak naprawdę nas stać.

Zaczynamy od sprawdzenia w banku naszych zdolności kredytowych , by właściwie ocenić, jaka kwota jest w zasięgu naszych możliwości.

Wchodząc na rynek nieruchomości, musimy sprecyzować, jaka nieruchomość nas interesuje.

Rynek ten dzieli się na pierwotny i wtórny. Najprościej rzecz ujmując, rynek pierwotny to nieruchomości nowe, dopiero co wystawione, w stanie deweloperskim, budowane i sprzedawane przez firmy.  Rynek wtórny to nieruchomości z drugiej ręki, wystawiane na sprzedaż przez prywatnych właścicieli.

Gdy już zdecydujemy, jaki rynek nas interesuje i określimy przedział cenowy, powinniśmy się zapoznać ze sposobami nabycia nieruchomości, bo możliwości  jest wiele.

Najpopularniejszym  sposobem są poszukiwania na własną rękę poprzez wszelkie dostępne media, jak Internet, prasa, ogłoszenia lokalne, itp. Każdy, kto już próbował szukać wymarzonego dachu nad głową, wie, że jest to droga długa i wyboista. Czas poświęcony sprawdzaniu niezliczonej ilości ofert, przeglądaniu zdjęć, wybieraniu kolejnych numerów telefonów najczęściej nie przynosi pożądanego efektu, a cel naszych poszukiwań wciąż pozostaje odległy.

Inną drogą, prowadzącą do znalezienia wymarzonego domu, jest skorzystanie z usług biura pośrednictwa nieruchomości. Mimo krążącej powszechnie niezbyt pochlebnej opinii o pośrednikach, ich pomoc może się okazać nieoceniona.  Doskonale poruszają się w obszarze rynku nieruchomości, dysponują fachową  wiedzą i znajomością przepisów, potrafią służyć profesjonalną radą.  Warto więc odłożyć na bok uprzedzenia, gdyż w tym przypadku zachowanie zdrowego rozsądku może uchronić nas przed dodatkowymi problemami.

Kolejnym sposobem znalezienia interesującej nas nieruchomości są aukcje komornicze, na których nierzadko można spotkać prawdziwe perełki. Warto również zwrócić uwagę na przetargi organizowane przez spółdzielnie, które, podobnie jak w przypadku licytacji komorniczych, miewają niezwykle atrakcyjne oferty. Jednakże istnieje druga strona medalu tego typu przetargów:  sprzedają one tylko własność danej nieruchomości i zdarza się, że kupując dom z takiej licytacji, trudno  będzie nam się pozbyć poprzednich właścicieli.

Gdy już uporaliśmy się z wyborem atrakcyjnej dla nas oferty, przechodzimy do kolejnego etapu – obejrzenia danej nieruchomości. Zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie, sprawdźmy, co kupujemy.

Pierwszym etapem jest odbiór wizualny. Umawiamy się z właścicielem bądź pośrednikiem na oględziny nieruchomości. Zdarza się, że wygląd domu odbiega od tego, co wcześniej nam proponowano,  i w rzeczywistości nie jest on tak atrakcyjny jak na oglądanych zdjęciach. Jednak nie należy się od razu zniechęcać. Warto poświęcić czas na dokładne obejrzenie detali, w przypadku starszych nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę na instalacje, czy zostały  wymienione na nowe, kiedy ostatnio przeprowadzono ostatnie remonty, odnawiano dom. Zwróćmy też uwagę, jak wyglądają opłaty stałe, tj. media, czynsze i inne. Unikajmy pochopnych decyzji – zachowanie zdrowego rozsądku będzie naszym sprzymierzeńcem.

Jeśli dokonaliśmy odbioru wizualnego, kolejnym krokiem będzie przyjrzenie się statusowi prawnemu nieruchomości. Należy zapoznać się z dostępną dokumentacją, w razie potrzeby skorzystać z pomocy pracowników biura nieruchomości, dysponujących fachową wiedzą w tym zakresie.

Po dokładnym zweryfikowaniu opisanych wyżej kolejnych etapów zakupu nieruchomości, możemy udać się do notariusza, by sfinalizować transakcję.

Reasumując: droga do spełnienia marzeń o własnych czterech kątach prowadzi przez nasze rozważne działanie i dozę czujności. O ostatecznej decyzji o zakupie domu nie powinny decydować emocje. Zdrowy rozsądek i fachowe doradztwo uchronią nas przed popełnieniem błędu i wyrzuceniem w błoto zainwestowanych pieniędzy.